Профілактика плоскостопості у дітей

Як запобігти плоскостопості в дитячому віці?

Причини плоскостопості у дитини

Прямоходіння – досягнення людства, що вирізняє його серед тваринного царства. Але за це доводиться платити значним навантаженням на ноги. Особливо страждають стопи, Біль, набряки, важкість у ногах – повсякденні супутники людства. У багатьох випадках причиною таких симптомів є плоскостопість.

Дітям до 5 років такий діагноз не ставлять. Мова йде тільки про схильність до плоскостопості. Склепіння стопи ще знаходяться на стадії формування і складаються з хрящової тканини, яка тільки починає твердіти, щоб прийняти остаточну форму. В середньому процес окостеніння завершується до 12 років, і тоді вже діагностують плоскостопість як патологію. Діагностику проводять на підставі рентгенологічного дослідження стопи під навантаженням в фронтальній і бічний проекціях, без рентгена, як би очевидна не була деформація стопи, діагноз ставити некоректно. До моменту точного діагнозу говорять тільки про схильність до плоскостопості, проте це не означає, що на патологію, що розвивається, не треба звертати уваги. Сама по собі плоскостопість у дітей проходить у вкрай рідкісних випадках при вдалому збігу обставин. Наприклад, тривалому ходінні босоніж по нерівних поверхнях, які підходять саме для цієї дитини, чутливості хрящових тканин до змін і правильному раціоні харчування. Схильність до плоскостопості сьогодні виявляється дуже часто і у здорових дітей. Є й малюки з групи ризику, де шанси на патологію набагато вище. Це діти в сім’ях із спадковою схильністю, недоношені новонароджені, ті, у кого при народженні виявлена так звана п’яткова стопа, м’язова дистонія, і дітлахи, які перенесли рахіт у грудному віці. Розвитку плоскостопості сприяють також гіподинамія, слабкість м’язового корсету через хвороби, недостатність харчування, низьке фізичне навантаження, рання стимуляція до ходьби, коли ноги ще не готові до навантажень, і носіння дитячого взуття з плоскою підошвою без спеціального супінатора в місці арочного склепіння. Ранні професійні спортивні заняття також можуть спровокувати плоскостопість.

Профілактика та корекція

Плоскостопість досить непросто піддається корекції.
Дитина народжується з абсолютно плоскою стопою, і профілактика потрібна всім. Раніше діти успішно обходилися без спеціального взуття, масажів і вправ: стопа вибудовувалася при різноманітних регулярних навантаженнях, при ходінні босоніж або у взутті з гнучкою підошвою, що дозволяє розвиватися м’язам стопи. Однак сьогодні побігати по вулиці в кількості, достатній для профілактики, не вдасться, а плоскі підлоги в будинках не допомагають стопі розвиватися правильно. Діти потребують допомоги. Способи допомогти маленьким ніжкам не такі складні. Не варто ігнорувати консультації та огляди ортопеда. Для своєчасної діагностики неправильного формування зводу лікаря-ортопеда треба відвідувати два-три рази на рік. Курси масажу сьогодні рекомендовані кожній дитині. Причому профілактика плоскостопості за допомогою масажу зовсім не вимагає відвідування клініки: прийоми можна освоїти і виконувати самостійно. Ніжки від ступні до стегон треба погладжувати, розминати, розтирати, легко бити внутрішню поверхню гомілки (саме в цій послідовності), виконуючи кожен рух 20 разів. Правильний підбір взуття стає однією з важливих складових профілактики, проте аж ніяк не єдиною. Обов’язково в черевичках повинен бути супінатор. Діти ні в якому разі не повинні доношувати взуття за кимось, в якому б прекрасному стані вона не було. Влітку і взагалі, при першій-ліпшій можливості, варто спонукати дитину ходити босоніж. А ось вдома це робити марно, однак можна придбати або зробити імітатори нерівній поверхні: килимки з камінчиками, штучною травою, імітатори морського дна т.і.
Ефективність гімнастики при плоскостопості незаперечна, а вправи дуже прості, особливо, якщо пропонувати їх в ігровій формі: ходити разом на носочках, на п’ятах, на підігнутих пальчиках, як балерини, катати ніжками м’ячики т.і. Діти охоче долучаються до таких ігор, а для батьків це також відмінна профілактика деформацій стопи і спосіб зняти м’язову втому . Заняття спортом відмінно допомагають формувати м’язовий корсет. Особливо рекомендовані при плоскостопості плавання, ролики і ковзани, але все повинно бути в міру: діти з початковою деформацією стопи не повинні відчувати навантаження професійного спорту. А ось про заняття, де потрібні чешки і подібне взуття, варто забути, і навіть на танцях у дитячому садку треба наполягати на носінні не балеток, а взуття з супінатором.

 

Профілактично-лікувальні устілки (за індивідуальними замірами)

 

Наше підприємство виробляє ортопедичні устілки індивідуально. Професійний огляд та поради лікаря – ортопеда, заміри техніка – протезиста та сканування стоп дозволяють виготовити високоякісні ортопедичні устілки конкретно для Вас, запобігти прояву проблем стоп та виправити наявні.

 

Ортопедичні профілактично-лікувальні устілки(виготовлення)

 

Перегляньте процес виготовлення ортеза на стопу, іншими словами, ортоустілки.