Профілактика плоскостопості у дітей

Як запобігти плоскостопості в дитячому віці?

Причини плоскостопості у дитини

Прямоходіння – досягнення людства, що вирізняє його серед тваринного царства. Але за це доводиться платити значним навантаженням на ноги. Особливо страждають стопи, Біль, набряки, важкість у ногах – повсякденні супутники людства. У багатьох випадках причиною таких симптомів є плоскостопість.

Дітям до 5 років такий діагноз не ставлять. Мова йде тільки про схильність до плоскостопості. Склепіння стопи ще знаходяться на стадії формування і складаються з хрящової тканини, яка тільки починає твердіти, щоб прийняти остаточну форму. Тому мова йде саме про профілактику. Профілактика плоскостопості виходить на перший план.

В середньому діти починають ходити після 12-16 місяців. Спочатку ходьба поєднується з повзанням, а от коли дітки вже починають ходити частіше і довше, у батьків виникає закономірне питання покупки взуття.

Яким же критеріям воно має відповідати?

Невелика вага, гнучка підошва. Взуття не повинно заважати дитині насолоджуватися першими кроками.

Бажаний невеликий супінатор, каблук Томаса, формостійка п’ята. Ці компоненти забезпечують правильне положення і формування стопи та, відповідно, відбувається профілактика плоскостопості.

Однак, якщо дитина пересувається тільки в межах свого житла, в будинку із взуттям можна не поспішати. Купуйте першу пару з моменту виходу на вулицю, де без неї зовсім ніяк. В середньому батьки взувають своїх малюків в півтора року, що не суперечить рекомендаціям лікарів.

Пам’ятайте, щоб правильно підібрати взуття та здійснити якісну покупку, варто спочатку проконсультуватись у лікаря-ортопеда.

Тому саме профілактика плоскостопості виходить на перший план.

В середньому процес окостеніння завершується до 12 років, і тоді вже діагностують плоскостопість як патологію. Діагностику проводять на підставі рентгенологічного дослідження стопи під навантаженням в фронтальній і бічний проекціях, без рентгена, як би очевидна не була деформація стопи, діагноз ставити некоректно. До моменту точного діагнозу говорять тільки про схильність до плоскостопості, проте це не означає, що на патологію, що розвивається, не треба звертати уваги. Сама по собі плоскостопість у дітей проходить у вкрай рідкісних випадках при вдалому збігу обставин. Наприклад, тривалому ходінні босоніж по нерівних поверхнях, які підходять саме для цієї дитини, чутливості хрящових тканин до змін і правильному раціоні харчування.

Схильність до плоскостопості сьогодні виявляється дуже часто і у здорових дітей.

Є й малюки з групи ризику, де шанси на патологію набагато вище. Це діти в сім’ях із спадковою схильністю, недоношені новонароджені, ті, у кого при народженні виявлена так звана п’яткова стопа, м’язова дистонія, і дітлахи, які перенесли рахіт у грудному віці. Розвитку плоскостопості сприяють також гіподинамія, слабкість м’язового корсету через хвороби, недостатність харчування, низьке фізичне навантаження, рання стимуляція до ходьби, коли ноги ще не готові до навантажень, і носіння дитячого взуття з плоскою підошвою без спеціального супінатора в місці арочного склепіння. Ранні професійні спортивні заняття також можуть спровокувати плоскостопість.

Таким чином, профілактика плоскостопості повинна постійно бути в фокусі зору батьків.

Профілактика та корекція

Плоскостопість досить непросто піддається корекції.
Дитина народжується з абсолютно плоскою стопою, і профілактика плоскостопості потрібна всім. Раніше діти успішно обходилися без спеціального взуття, масажів і вправ: стопа вибудовувалася при різноманітних регулярних навантаженнях, при ходінні босоніж або у взутті з гнучкою підошвою, що дозволяє розвиватися м’язам стопи. Однак сьогодні побігати по вулиці в кількості, достатній для профілактики, не вдасться, а плоскі підлоги в будинках не допомагають стопі розвиватися правильно. Діти потребують допомоги. Способи допомогти маленьким ніжкам не такі складні. Не варто ігнорувати консультації та огляди ортопеда. Для своєчасної діагностики неправильного формування зводу лікаря-ортопеда треба відвідувати два-три рази на рік. Курси масажу сьогодні рекомендовані кожній дитині.

Причому профілактика плоскостопості за допомогою масажу зовсім не вимагає відвідування клініки: прийоми можна освоїти і виконувати самостійно.

Ніжки від ступні до стегон треба погладжувати, розминати, розтирати, легко бити внутрішню поверхню гомілки (саме в цій послідовності), виконуючи кожен рух 20 разів. Правильний підбір взуття стає однією з важливих складових профілактики, проте аж ніяк не єдиною. Обов’язково в черевичках повинен бути супінатор. Діти ні в якому разі не повинні доношувати взуття за кимось, в якому б прекрасному стані вона не було. Влітку і взагалі, при першій-ліпшій можливості, варто спонукати дитину ходити босоніж. А ось вдома це робити марно, однак можна придбати або зробити імітатори нерівній поверхні: килимки з камінчиками, штучною травою, імітатори морського дна т.і.

Ефективність гімнастики при плоскостопості та для профілактики плоскостопості незаперечна, а вправи дуже прості.

Якщо пропонувати їх в ігровій формі: ходити разом на носочках, на п’ятах, на підігнутих пальчиках, як балерини, катати ніжками м’ячики т.і. Діти охоче долучаються до таких ігор, а для батьків це також відмінна профілактика деформацій стопи і спосіб зняти м’язову втому . Заняття спортом відмінно допомагають формувати м’язовий корсет. Особливо рекомендовані при плоскостопості плавання, ролики і ковзани, але все повинно бути в міру: діти з початковою деформацією стопи не повинні відчувати навантаження професійного спорту. А ось про заняття, де потрібні чешки і подібне взуття, варто забути, і навіть на танцях у дитячому садку треба наполягати на носінні не балеток, а взуття з супінатором.

Профілактично-лікувальні устілки (за індивідуальними замірами)

Наше підприємство виробляє ортопедичні устілки індивідуально. Професійний огляд та поради лікаря – ортопеда, заміри та підбір матеріалів техніком – протезистом, сканування стоп дозволяють виготовити високоякісні ортопедичні устілки конкретно для Вас, запобігти прояву проблем стоп та виправити наявні.
Беззаперечною перевагою ортопедичних устілок є їх лікувальна дія.
👣 Індивідуально виготовлені устілки:
👌 – ефективно знімають втому ніг;
👌 – сприяють правильному розподілу навантаження на суглоби;
👌 – попереджають виникнення та запобігають прогресуванню захворювань нижніх кінцівок і навіть хребта.

Також вважаємо за потрібне зазначити, що плоскостопість призводить до деформації колінних суглобів. Це одне із найпоширеніших ортопедичних захворювань, при якому коліно зміщується всередину або назовні. Це призводить до зміни кута опори і викривлення кісток ноги.

Існує два види деформацій:
1. Вальгусна деформація, або, як її ще називають, Вальгус — Х-подібне викривлення нижніх кінцівок.
– Дитина скаржиться на швидку стомлюваність.
– Присутній біль у ніжках (в литкових м’язах, колінах і тазостегнових суглобах).
– Біль у спині.
– Набряклість ніжок до вечора.
– При огляді взуття буде видно нерівномірне стоптування підошви із внутрішньої сторони.

2. Варусна деформація або Варус — О-подібне викривлення ніжок.

– У дитини змінюється хода.
– Розвивається косолапість.
– Втомлюються і болять ніжки.
– При огляді підошви видно нерівномірне стоптування із зовнішнього боку.

Якщо ви помітили, що у вашого малюка проявляються будь-які із цих симптомів, одразу ж зверніться до лікаря або відвідайте наше підприємство, де також приймає лікар ортопед-травматолог. Деформація колінного суглоба набагато простіше лікується на початковій стадії, коли проблеми ще майже непомітні.

Єдиним дієвим засобом для лікування деформації колінних суглобів слугують ортези. Підприємство “Антис-Орто” виготовляє ортези на нижні кінцівки. Ще їх називають ортези для сну, ортези для ходьби, тутори, тутори для сну, тутори для ходьби.

Є можливість всі ці вироби одержати безоплатно за державною програмою, маючи на руках направлення Управління соціального захисту.

Устілки ортопедичні профілактично-лікувальні (індивідуальні заміри, індивідуальне виготовлення).

Наголошуємо ще раз, що наше підприємство виробляє ортопедичні устілки індивідуально. Огляд лікаря – ортопеда, заміри та вибір матеріалу техніком, сканування стоп, вказівки та приписи лікаря-ортопеда, професійне виготовлення призводить до очікуваного результату – високоякісних ортопедичних устілок конкретно для Ваших стоп. А регулярне застосування ортоустілок дозволяє запобігти прояву проблем стоп ( профілактика плоскостопості ) та виправити наявні.
Таким чином, через деякий час Ви зможете відчути беззаперечну перевагу ортопедичних устілок, їх лікувальну дію для деформацій стопи та плоскостопості.